طرح درس
نام و کد درس: جامعه شناسی سالمندی- 21 رشته و مقطع تحصیلی : کارشناسی ارشد- سلامت سالمندی
ترم : اول
نیمسال: اول روز و ساعت برگزاری : شنبه 12-10
محل برگزاری: دانشکده بهداشت
تعداد و نوع واحد ( نظری / عملی ) : 1واحد- نظری دروس پیش نیاز : اصول و مبانی جامعه شناسی( کد 10)
مدرس: دکتر نفیسه قصاب عبدالهی
نکات مهم:
* محتوای آموزشی هفته آینده در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت . انتظار میرود دانشجویان عزیز مطابق طرح درس، قبل از حضور در کلاس مطالب درسی را بدقت مطالعه نمایند و درگروه های کاری و در بحث ها مشارکت فعال داشته باشند. آمادگی قبلی منجر به یادگیری عمیق تر و مشارکت بهتر دانشجویان در کلاس خواهد گردید.
*سیاست مسئول دوره در مورد برخورد با غیبت و تاخیر دانشجو در کلاس درس : گزارش به اداره آموزش
- نحوه ارزشیابی دانشجو و بارم مربوط به هر ارزشیابی:
الف ) در طول دوره ( کوئیز ، تکالیف ، امتحان ، میان ترم) : 20 درصد
ب ) پایان دوره : امتحان کتبی 60 درصد نمره
ج) حضور موثر در کلاس :20 درصد
جلسه اول
نهادهای اجتماعی و سالمندی
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
1-بازنشستگی و چالش های بازنشستگی
دانشجو بتواند بازنشستگی را تعریف کرده و زمان بندی آن را شرح دهد.
انواع بازنشستگی را توضیح دهد.
فازهای بازنشستگی را شرح دهد.
تطابق با بازنشستگی و راه های تطابق مناسب را توضیح دهد.
برنامه ریزی برای بازنشستگی را توضیح دهد.
|
شناختی |
سخنرانی مشارکتی
|
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه دوم
نهادهای اجتماعی و سالمندی
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
1باید دانشجو قادر باشد:
-حمایت اجتماعی و شبکه اجتماعی را تعریف کرده و مزایای آن برای سالمندان را شرح دهد.
2-سرمایه اجتماعی را تعریف کند.
انواع سرمایه اجتماعی را شرح داده و سطوح آن را بیان کند.
ابعاد سرمایه اجتماعی را شرح دهد.
سرمایه اجتماعی در حوزه سالمندی را شرح دهد.
|
شناختی |
سخنرانی مشارکتی
|
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه سوم-پنجم
تبعیض علیه سالمندان |
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
دانشجو باید قادر باشد در خصوص مفاهیم ذیل توضیح دهد:
1-تصورات قالبی و تبعیض سنی:
تاریخچه آژیسم و تعریف آژیسم
خاستگاه سن گرایی
سطوح سنگرایی
پیامدهای سن گرایی
مبارزه با سن گرایی
انواع تبعیض سنی
2- کلیشه های سنی:
تعریف کلیشه های سنی
پیامدهای کلیشه های سنی
کلیشه های مثبت و منفی
شکستن کلیشه های منفی
2-غفلت و سورفتار نسبت به سالمندان:
تعریف و شیوع سالمند آزاری
انواع سوء رفتار با سالمندان
عوامل خطر
گزارش سوء رفتار با سالمندان
پیامدهای سالمند آزاری
جلوگیری از سوء رفتار با سالمندان
جنبه های جامعه شناختی سالمندآزاری |
شناختی
|
سخنرانی مشارکتی
|
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه ششم
سیاست گذاری حوزه سالمندی
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
دانشجو قادر باشد در خصوص موارد ذیل توضیح دهد:
دولت های رفاه و سالمندی/مراقبت و خدمات اجتماعی سالمندان
سیاستگذاری در حوزه سالمندی خوب:موفق،فعال، سالم
ضرورت ادغام سالمندی در سیاست ها
شکاف در سیاست گذاری و اجرای سیاست
سیاست گذاری مشارکتی
سالمندان در سیاست گذاری
ملاحظات مربوط به سیاست گذاری
نگرش سیاستگذاران به سالمندان
برنامه اقدام بین المللی برای سالمندان:طرح مادرید
|
شناختی
|
سخنرانی مشارکتی- نظارت مستمر بر فعالیت عملی دانشجویان – تدوین گزارش و ارائه آن |
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه هفتم
تکالیف دانشجویان
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
ارائه مباحث تعیین شده توسط دانشجویان
|
شناختی
|
سخنرانی مشارکتی- نظارت مستمر بر فعالیت عملی دانشجویان – تدوین گزارش و ارائه آن |
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه هشتم
نابرابری اجتماعی در سالمندی
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
دانشجو قادر باشد معنی نابرابری را تعریف کند.
انواع نابرابری را توضیح دهد.
ابعاد نابرابری در سالمندی را شرح دهد.
تنوع فرهنگی در نابرابری اجتماعی را توضیح دهد.
وضعیت اقلیت ها در خصوص نابرابری را شرح دهد.
نابرابری های قومیتی،شهری/روستایی و سالمندی را تفسیر کند.
نابرابری طبقه اجتماعی و سالمندی را توضیح دهد
|
شناختی
|
سخنرانی مشارکتی -
نظارت مستمر بر فعالیت عملی دانشجویان – تدوین گزارش و ارائه آن
|
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
منابع پیشنهادی:
1- کارادک، ونسان ۱۳۹۱ جامعه شناسی پیری و ،پیر شدگی سوسن ،کباری انتشارات جامعه شناسان تهران.
2- نیازی ،محسن اسداله بابایی ۱۳۹۰ جامعه شناسی سالمندی دانشگاه کاشان انتشارات سخنوران.
3- لی رونالد ، میسن ،اندرو ۱۳۹۷ سالخوردگی جمعیت و اقتصاد ،نسلی ترجمه مجید کوششی و لیلی نیاکان تهران: انتشارات موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور
۴- عمادی، محمدحسین نصر اصفهانی آرش ۱۳۹۷۰ بازاندیشی در راهبردهای نظام بازنشستگی تهران: انتشارات روزنه .موسسه راهبردهای بازنشستگی صبا.
5- Settersten RA, Angel JL. Handbook of Sociology of Aging. Springer Science & Business Media. Last edition.
6- Victor, C. (2004). The Social Context of Ageing: A Textbook of Gerontology.Routledge.
7- Phillips, J. E., Ajrouch, K. J., & Hillcoat-Nallétamby, S. (2010). Key concepts in social gerontology. Sage.
8- Hooyman NR, Kiyak HA. Social gerontology: A multidisciplinary perspective. Pearson Education; 2008.
9- Hooyman NR, Kawamoto KY, Kiyak HA. Aging matters: An introduction to social gerontology. Pearson Higher Ed; 2014
.
نام و کد درس: روانپزشکی و اصول و فنون مشاوره ی سالمندی 14 رشته و مقطع تحصیلی : کارشناسی ارشد- سلامت سالمندی
ترم : اول
نیمسال: اول روز و ساعت برگزاری : شنبه 12-10
محل برگزاری: دانشکده بهداشت
تعداد و نوع واحد ( نظری / عملی ) : 5/1 واحد نظری - 5/0 واحد کارآموزی دروس پیش نیاز : -
مدرس: دکتر نفیسه قصاب عبدالهی
نکات مهم:
* محتوای آموزشی هفته آینده در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت . انتظار میرود دانشجویان عزیز مطابق طرح درس، قبل از حضور در کلاس مطالب درسی را بدقت مطالعه نمایند و درگروه های کاری و در بحث ها مشارکت فعال داشته باشند. آمادگی قبلی منجر به یادگیری عمیق تر و مشارکت بهتر دانشجویان در کلاس خواهد گردید.
*سیاست مسئول دوره در مورد برخورد با غیبت و تاخیر دانشجو در کلاس درس : گزارش به اداره آموزش
- نحوه ارزشیابی دانشجو و بارم مربوط به هر ارزشیابی:
الف ) در طول دوره ( کوئیز ، تکالیف ، امتحان ، میان ترم) : 20 درصد
ب ) پایان دوره : امتحان کتبی 60 درصد نمره
ج) حضور موثر در کلاس :20 درصد
جلسه اول -دوم
بحث های نظری در روانشناسی سالمندی (تغییرات فیزیولوژیک سیستم روان) |
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
انتظار می رود درپایان جلسه دانشجو بتواند:
تغییرات فیزیولوژیک سیستم روان در سالمندی را به شرح زیر توضیح دهد:
ابعاد شناختی سالمندی و تغییرات حافظه
یادگیری و سالمندی
زبان و سالمندی
شخصیت و سالمندی
شناخت حل مسئله و توانایی تصمیم گیری در سالمندی
نگرش به سالمندی
|
شناختی
|
سخنرانی مشارکتی |
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه سوم-پنجم
کلیات انواع اختلالات روان در سالمندان
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
انتظار می رود درپایان جلسه دانشجو بتواند:
کلیات بیماریهای شایع اعصاب و روان در سالمندی را به شرح ذیل توضیح دهد:
انواع اختلالات روان
شیوع اختلالات روان
عوامل خطر اختلالات روان در سالمندان
پیامدهای اختلالات روان در سالمندان
تقسیم بندی اختلالات روان
اختلالات اضطرابی
اختلالات خلقی
اختلالات شخصیتی
اختلالات سایکوز
اختلال خواب
اختلال عملکرد جنسی
سومصرف مواد و الکل در سالمندان
خودکشی در سالمندان
جنایت
|
شناختی
|
سخنرانی مشارکتی |
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
جلسه ششم
نظریه های سالمندی
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
انتظار می رود درپایان جلسه دانشجو بتواند:
بیماری دمانس را تعریف کرده و انواع مختلف دمانس را نام ببرد.
از وضعیت و شیوع دمانس مطلع باشد
ریسک فاکتورها و علل ایجاد دمانس را بشناسد.
ویژگی ها و علایم بالینی دمانس بر اساس معیارهای DSM5 را بشناسد.
پیش آگهی دمانس را شرح دهد.
سیر پیشرفت دمانس را توضیح دهد.
بیماری آلزایمر و علل ایجاد کننده و مکانیسم های درگیر در ایجاد آن را توضیح دهد.
چگونگی تشخیص دمانس را توضیح دهد.
نحوه پیشگیری و مدیریت بیماران دمانس را شرح دهد.
|
شناختی |
سخنرانی مشارکتی
|
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه هفتم
نهادهای اجتماعی و سالمندی
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
انتظار می رود درپایان جلسه دانشجو بتواند:
دلیریوم را تعریف کند.
از شیوع دلیریوم در ستینگ های مختلف آگاه باشد.
پیش آگهی دلیریوم را شرح دهد.
علل دلیریوم را بشناسد.
معیارهای تشخیصی دلیریوم بر اساس DSM5 را توضیح دهد.
انواع بالینی دلیریوم و مشخصه های هر کدام را بشناسد.
چگونگی مدیریت دلیریوم در بیماران سالمند را شرح دهد. |
شناختی |
سخنرانی مشارکتی
|
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم
آزمون دیجیتال |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه هشتم
اصول مشاوره و ارتباط با سالمندان
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
مفهوم ارتباط را شرح دهد.
اجزای ارتباط را بشناسد.
سطوح ارتباط را بشناسد.
انواع مختلف ارتباط را توضیح دهد.
اصول ارتباط موثر را شرح دهد.
ملاحظات در ایجاد ارتباط با یک سالمند را بشناسد.
بتواند مفهوم همدلی، همدردی و بی تفاوتی را توضیح دهد.
موانع ارتباط را بشناسد.
اصول ارتباط با سالمندان دچار اختلال را شرح دهد. |
شناختی |
سخنرانی مشارکتی
|
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث
ایفای نقش توسط دانشجویان |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه نهم-دهم
اصول مشاوره و ارتباط با سالمندان
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
مفاهیم اهداف و اصول مشاوره ی روان به سالمندان ویژگی های سالمندان و اهمیت آنها در فرایند مشاوره روان
فرایند مشاوره روان و نظریه های آن
مراحل مشاوره روان و فنون مناسب آن: برنامه ریزی و آماده سازی فرد و محیط
انواع اخذ اطلاعات از بیمار
انواع روش های مشاوره به تفکیک انواع بیماران
شروع فرایند مشاوره
حفظ و استمرار رابطه مشاوره ای
تسهیل کردن تغییر
ارزیابی فرایند و پیامدهای مشاوره روان
مشاوره در شرایط و سالمندان خاص
اجرای مشاوره با روش ایفای نقش و ارزیابی فرایند در کلاس درس |
شناختی |
سخنرانی مشارکتی
|
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث
ایفای نقش توسط دانشجویان |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه یازدهم-دوازدهم
کلیات و اصول ارزیابی های روانشناسی و روانپزشکی در دوران سالمندی
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
کلیات و اصول ارزیابی های روانشناسی و روانپزشکی در دوران سالمندی
ارزیابی وضعیت شناخت و حافظه در سالمندان ستینگهای مختلف جامعه خانه مراکز نگهداری، مراکز سرپایی و
بیمارستان و اورژانس
ارزیابی شناختی |
شناختی |
سخنرانی مشارکتی
|
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث
ایفای نقش توسط دانشجویان |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه سیزدهم
ارتقای سلامت روان |
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
ارائه دانشجویان (کار عملی) :
ارتقای سلامت روان در سالمندان
مدیریت اختلالات خواب در سالمندان
انواع ابزارهای بررسی دمانس
|
شناختی
|
سخنرانی مشارکتی
|
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم
ارزیابی توسط سایر دانشجویان |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه چهاردهم
ارائه دانشجویان |
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
ارائه دانشجویان (کار عملی):
طب مکمل و تکمیلی در مدیریت دمانس و اختلالات شناختی
Somatization
|
شناختی
|
سخنرانی مشارکتی
|
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم
ارزیابی توسط سایر دانشجویان |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه پانزدهم-شانزدهم
کارآموزی (مشاوره با سالمندان ساکن در جامعه و مراکز نگهداری) |
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
اجرا و مستند سازی و ارائه گزارش تحلیلی حد اقل سه جلسه مشاوره فردی مرتبط با نیاز ارتقاء سلامت روان با و یا مراقبین وی و گزارش نتایج در کلاس
سالمند
حداقل انجام یک مشاوره گروهی در رابطه با نیاز ارتقاء سلامت روان در گروههای هدف و گزارش نتایج در کلاس
|
شناختی
|
نظارت مستمر بر فعالیت عملی دانشجویان – تدوین گزارش و ارائه آن |
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
مراکز مراقبتی سالمندان |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
منابع پیشنهادی:
1-Dening T, Thomas A. Oxford Textbook of Old Age Psychiatry. Oxford University Press, Oxford. Last edition.
2-Ames D, Chiu E, Lindesay J, Shulman KI. Guide to the Psychiatry of Old Age. Cambridge. Last edition.
3- Philip Burnard, Jo campling. Counselling Skills for Health Professionals. Springer, last edition.
4- Freshwater D. counseling skills for nurses, midwives and health visitors. Open University press. Last edition.
5- Meier ST, Davis SR. The Elements of Counseling. Brooks/Cole. Last edition.
6- Dan G. Blazer, David C. Steffen. Essentials of Geriatric Psychiatry, last Edition.
7- Laura B. Dunn, M.D., and Erin L. Cassidy-Eagle,(..) Practical Strategies in Geriatric Mental Health: Cases and Approaches
8- Patricia Alpaugh McDonald and Margaret Haney. Counseling the Older Adult: A Training Manual in Clinical Gerontology, last edition.
9-David C. Steffens, M.H.S., and Kristina F. Zdanys.(2023). Textbook of Geriatric Psychiatry. American Psychiatric Association Publishing, Sixth Edition.
10- Robert P. Roca, Micheline Dugué, and Maria Llorente.(2022). Geriatric Mental Health Care :Lessons From a Pandemic, American Psychiatric Association.
11- Art Walaszek (2022). Late-Life Depression and Anxiety, American Psychiatric Association.
۱۲- ان اورباچ . (۱۳۹۶) مشاوره با سالمندان خدابخشی ،کولایی آناهیتا انتشارات جنگل ۱۳ مهشید ،فروغان، م. (۱۳۹۶) راهنمای عملی دستنامه روانپزشکی سالمندان انتشارات ارجمند .
نام و کد درس: روش تحقیق (کمی و کیفی) در سالمندی و پروپوزال نویسی 17 رشته و مقطع تحصیلی : کارشناسی ارشد- سلامت سالمندی
ترم : اول
نیمسال: اول روز و ساعت برگزاری : شنبه 12-10
محل برگزاری: دانشکده بهداشت
تعداد و نوع واحد ( نظری / عملی ) : 5/1 واحد نظری - 5/0 واحد عملی دروس پیش نیاز : روش تحقیق ( کد 03)
مدرس: دکتر خورشید مبصری-دکتر نفیسه قصاب عبدالهی
نکات مهم:
* محتوای آموزشی هفته آینده در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت . انتظار میرود دانشجویان عزیز مطابق طرح درس، قبل از حضور در کلاس مطالب درسی را بدقت مطالعه نمایند و درگروه های کاری و در بحث ها مشارکت فعال داشته باشند. آمادگی قبلی منجر به یادگیری عمیق تر و مشارکت بهتر دانشجویان در کلاس خواهد گردید.
*سیاست مسئول دوره در مورد برخورد با غیبت و تاخیر دانشجو در کلاس درس : گزارش به اداره آموزش
- نحوه ارزشیابی دانشجو و بارم مربوط به هر ارزشیابی:
الف ) در طول دوره ( کوئیز ، تکالیف ، امتحان ، میان ترم) : 20 درصد
ب ) پایان دوره : امتحان کتبی 60 درصد نمره
ج) حضور موثر در کلاس :20 درصد
جلسه اول
کلیات پژوهش- انواع مطالعات و تعاریف اولیه در حوزه پژوهش |
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
انتظار می رود درپایان جلسه دانشجو بتواند:
هدف از تحقیق در سیستم سلامت را توضیح دهد.
حیطه هاي تحقیق در سیستم سلامت را نام ببرد.
نقش پژوهش در ارتقاي سلامت را بیان کند.
مشکلات پژوهش را در تولید علم و مسائل کشوري نام ببرد.
معیارهاي موضوع تحقیقاتی مناسب (امکانپذیري، علاقمندي، نوآوري، اخلاقی، مرتبط) را توضیح دهد.
هدف از جستجوی سوابق پژوهش (مروری بر متون علمی)
6 تفاوت بین پروپوزال و گزارش تحقیق را بداند
تعاریف اولیه در خصوص انواع رویکردهای پژوهش و انواع مطالعات را بشناسد. مطالعات توصیفی و تحلیلی- مطالعات گذشته نگر و آینده نگر- مطالعات اولیه و ثانویه- مطالعات مروری- سایر انواع مطالعات |
شناختی
|
سخنرانی مشارکتی |
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
2 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه دوم
مطالعات مشاهده ای-بخش اول (مطالعات مقطعی، اکولوژیک، گزارش مورد) |
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
انتظار می رود درپایان جلسه دانشجو بتواند:
تعریف مطالعات مشاهده ای
شناسایی و تشریح نقاط قوت و ضعف مطالعات مشاهده ای.
انواع مطالعات مشاهده ای
شناسایی و تشریح نقاط قوت و ضعف یک مطالعه مقطعی.
شناسایی و طراحی یک مطالعه اکولوژیکی.
شناسایی و توضیح نقاط قوت و ضعف یک مطالعه اکولوژیکی.
شناسایی و طراحی مطالعات گزارش موردی و گزارش موارد
.نقاط قوت و ضعف یک گزارش موردی و مطالعه سری موردی را شرح دهید.
مفهوم سوگیری در مطالعات و روش های جلوگیری از آن را شرح دهید. |
شناختی
|
سخنرانی مشارکتی |
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
جلسه سوم
مطالعات مشاهده ای-بخش دوم (مطالعات مورد شاهدی و مطالعات همگروهی)
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
ویژگیهاي مطالعه مورد-شاهدي را توضیح دهید.
مراحل انجام مطالعه مورد- شاهدي را شرح دهید.
.مزایا و معایب مطالعه مورد- شاهدي را بیان نمایید.
نسبت احتمال را در مطالعه مورد- شاهدي تفسیر نمایید.
انواع تورش در مطالعات مورد – شاهدي را توضیح دهد.
اهمیت جورسازي و خطرات جورسازي بیش از حد را در مطالعات مورد – شاهدي را بیان نماید
ویژگیهاي مطالعه همگروهی را توضیح دهید.
گروههاي تحت مطالعه همگروهی را شناسایی کند.
خطاي ناشی از عدم پاسخدهی در مطالعات همگروهی را توضیح دهد.
توانمندي تشخیص نقاط قوّت و ضعف یک مطالعۀ همگروهی را کسب نماید.
انواع مطالعه هاي همگروهی و نقاط ضعف و قوّت هریک را شرح دهد. |
شناختی |
سخنرانی مشارکتی
|
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه چهارم
مطالعات تجربی (مداخله ای)
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
ویژگی های مطالعات مداخله ای را شرح دهد.
مزایا و معایب مطالعات مداخلهاي نسبت به سایر انواع مطالعات را بیان کند.
اهمیت وجود گروه کنترل را بیان کند.
انواع رایج مطالعات مداخلهاي (موازي، متقاطع و ... ) توضیح دهد
مزایا و معایب هر یک از انواع مطالعات مداخله اي نسبت به هم را شرح دهد.
تخصیص تصادفی، مخفی سازی تخصیص، کورسازی را توضیح دهد.
انواع سوگیری در مطالعات مداخله ای را شرح دهد
قسمت های مختلف یک مقاله مداخله ای را توضیح دهد. |
شناختی |
سخنرانی مشارکتی
|
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه پنجم
اهداف پژوهش و انواع متغیرها
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
تفاوت بین متغیرهاي وابسته و مستقل را تمیز دهد.
انواع متغیرها (اسمی، رتبهاي، فاصلهاي و نسبتی) را ثوضیح دهد.
نحوه نگارش هدف کلی را توضیح دهد
نحوه نگارش اهداف اختصاصی را توضیح دهد نحوه نگارش فرضیه هاي پژوهشی را توضیح دهد نحوه نگارش سئوالات پژوهشی را توضیح دهد.
|
شناختی |
سخنرانی مشارکتی
|
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه ششم-هفتم
گردآوری داده ها و نمونه گیری
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
جامعه مورد مطالعه را بشناسد و توضیح دهد
انواع روش های نمونه گیري را شرح دهد
در باره مشکلات ناشی از تورش که باید در هنگام نمونه گیري از آن احتراز نمود، بحث کند
آشنایی با خطای تصادفی تورش و مخدوش کننده ها و روش های کنترل آنها
گردآوري داده ها در انجام پژوهش را شرح دهد.
روشهاي گوناگون گردآوري داده ها (مشاهده، مصاحبه، پرسشنامه و ...) را توصیف نماید.
عواملی که باید به هنگام تعیین نمونه در نظر گرفت را فهرست نماید.
با توجه به نوع مطالعه و متغیرهاي طرح پژوهشی فرمول مناسب حجم نمونه را انتخاب نماید |
شناختی |
سخنرانی مشارکتی
|
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه هشتم
روایی پایایی ابزار
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
اصول ساختن پرسشنامه را شرح دهد.
مفهوم دقت در اندازه گیري را توضیح دهد.
مفهوم روایی و پایایی ابزار سنجش را توضیح دهد. انواع اعتبار (ظاهري، محتوي، سازهاي و پیشگویی کننده) را توضیح دهد
انواع مختلف سنجش پایایی را توضیح دهد
عوامل موثر بر روایی و پایایی را توضیح دهد
|
شناختی
|
سخنرانی مشارکتی
|
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
منابع پیشنهادی:
۱- رخشانی فاطمه شهرکی ثانوی ،فریبا روش تحقیق مراحل علمی و روشهای کاربردی آخرین چاپ
2- صلصالی مهوش ، پرویزی سرور (مترجم)، ادیب حاج باقری محسن (مترجم) روشهای تحقیق کیفی . نشر بشری
3- Dawson C. A Practical Guide to Research Methods: A User-Friendly Manual for Mastering Research Techniques and Projects. UK: Oxford; Last edition
.
4-Bruce NG, Pope D, Stanistreet DL. Quantitative Methods for Health Research: A Practical Interactive Guide to Epidemiology and Statistics. John Wiley & Sons; Last edition
.
5-Leigh Riby.. Handbook of Gerontology Research Methods: Understanding successful aging, last edition
.
6- Laura B. Dunn, M.D., and Erin L. Cassidy-Eagle,. 2020. Practical Strategies in Geriatric Mental Health: Cases and Approaches.
7- Handbook of gerontology research methods .; 2017; Routledge, Taylor & Francis Group
8- Research design in aging and social gerontology, Weil, Joyce, author, 2017
نام و کد درس: مبانی سالمندشناسی- 11 رشته و مقطع تحصیلی : کارشناسی ارشد- سلامت سالمندی
ترم : اول
نیمسال: اول روز و ساعت برگزاری : شنبه 18-16
محل برگزاری: دانشکده بهداشت
تعداد و نوع واحد ( نظری / عملی ) : 1واحد- نظری دروس پیش نیاز : تشریح و فیزیولوژی ( کد 7)
مدرس: دکتر نفیسه قصاب عبدالهی
نکات مهم:
* محتوای آموزشی هفته آینده در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت . انتظار میرود دانشجویان عزیز مطابق طرح درس، قبل از حضور در کلاس مطالب درسی را بدقت مطالعه نمایند و درگروه های کاری و در بحث ها مشارکت فعال داشته باشند. آمادگی قبلی منجر به یادگیری عمیق تر و مشارکت بهتر دانشجویان در کلاس خواهد گردید.
*سیاست مسئول دوره در مورد برخورد با غیبت و تاخیر دانشجو در کلاس درس : گزارش به اداره آموزش
- نحوه ارزشیابی دانشجو و بارم مربوط به هر ارزشیابی:
الف ) در طول دوره ( کوئیز ، تکالیف ، امتحان ، میان ترم) : 20 درصد
ب ) پایان دوره : امتحان کتبی 60 درصد نمره
ج) حضور موثر در کلاس :20 درصد
جلسه اول-دوم
تغییرات سالمندی |
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
آشنایی دانشجویان با عوامل موثر بر سالمندی و طول عمر (longevity) با رویکرد جامع نگر دوران زندگی (life-course approach)
آشنایی دانشجویان با کلیات تغییرات جسمی در دوران سالمندی:
دانشجو بتواند تغییرات فیزیولوژیک در سالمندان را به شرح ذیل توضیح دهد:
تفاوت بین تغییرات طبیعی سالمندی و بیماری ها
تغییرات در سیستم پوستی
تغییرات در سیستم عضلانی-اسکلتی
تغییرات سیستم قلبی و عروقی
تغییرات سیستم تنفسی
تغییرات سیستم کلیوی
تغییرات آندوکرینی
تغییرات سیستم خونی و لنفاوی
تغییرات در سیستم ایمنی
تغییرات در سیستم عصبی
تغییرات در سیستم تولید مثلی
|
شناختی
|
سخنرانی مشارکتی
|
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه سوم
تغییرات سالمندی |
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
آشنایی دانشجویان با کلیات تغییرات اجتماعی در دوران سالمندی
دانشجو قادر باشد تغییرات اجتماعی سالمندان را به شرح ذیل توضیح دهد:
تعریف رشد اجتماعی
شبکه اجتماعی در سالمندان
روابط خانوادگی در سالمندی
انواع وضعیت تاهل در سالمندان
روابط زناشویی و رضایت مندی از زندگی
روابط سالمندان با فرزندان
روابط خواهر برادری در سالمندی
پدربزرگ و مادربزرگ ها
انزوای اجتماعی و تنهایی در سالمندان
وضعیت شغلی در سالمندان
اوقات فراغت در سالمندی
|
شناختی
|
سخنرانی مشارکتی- نظارت مستمر بر فعالیت عملی دانشجویان – تدوین گزارش و ارائه آن |
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه چهارم
ترس از سالمندی |
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
آشنایی دانشجویان با خود (self) و هویت (identity در دوران سالمندی
آشنایی دانشجویان با ترس از سالمندی Fear of Aging / Gerontophobia/ Gerascophobia
(life-course approach)
دانشجو بتواند مفهوم ترس از سالمندی را توضیح دهد.
انواع مختلف ترس از سالمندی را برشمارد.
علایم ترس از سالمندی را شرح دهد.
دلایل ایجاد ترس از سالمندی را توضیح دهد.
|
شناختی
|
سخنرانی مشارکتی- نظارت مستمر بر فعالیت عملی دانشجویان – تدوین گزارش و ارائه آن |
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه پنجم
شهر دوستدار سالمند
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
آشنایی دانشجویان با شهر دوستدار سالمند
دانشجو بتواند مفاهیم زیر را توضیح دهد:
تعریف شهرها و جوامع دوستدار سن
خاستگاه شهرهای دوستدار سن
اهداف شهرهای دوستدار سن
ابعاد شهرهای دوستدار سن
شهرهای دوستدار سالمندان در ایران
|
شناختی
|
سخنرانی مشارکتی- نظارت مستمر بر فعالیت عملی دانشجویان – تدوین گزارش و ارائه آن |
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه ششم-هشتم
کلیات تئوری های سالمندی |
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
دانشجو قادر باشد تعاریف، آیتم ها و نقدها و نقاط قوت وارده بر تئوری های بیولوژیکی، اجتماعی و فرهنگی سالمندی را با جزییات شرح و تفسیر نماید. |
شناختی
|
سخنرانی مشارکتی- نظارت مستمر بر فعالیت عملی دانشجویان – تدوین گزارش و ارائه آن |
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
منابع پیشنهادی:
1- Bengtson VL, Daphna Gans D, Norella Putney N, Merril Silverstein, S.. Handbook of Theories of Aging, Springer Publishing Company, New York. Last edition
2- Malcolm LJ, Bengtson VL, Coleman PG, Thomas B. L. Kirkwood TBL. The Cambridge Handbook of age and ageing. Cambridge University Press, Cambridge Last edition
3- Baltes MM. Successful Ageing: perspectives from the behavioral sciences, Cambridge University Press. Last edition
4- Bond J, Peaces S. Ageing in Society: European Perspectives on Gerontology. SAGE Publications. Last edition
5- Cavanaugh JC & Fredda Blanchard-Fields. Adult Development and Aging. Thomson Wadsworth. Last edition
6- Fillit HM, Rockwood K, JB Young JB. Brocklehurst's Textbook of Geriatric Medicine and Gerontology. Elsevier Health Sciences. Last edition
7- Jean-Pierre Michel,B. Lynn Beattie, Finbarr C. Martin, and Jeremy Walston.(2022). Oxford Textbook of Geriatric Medicine, (3 ed).
8- Patricia A Williams.(2022). Basic geriatric nursing
9) بررسی چالش های برنامه عملیاتی چند بخشی ترویج سالمندی فعال در ایران و زیرساخت های مورد نیاز آن: 1395: اندیشه ماندگار
10) روایی.ج. درسنامه جامع سلامت سالمندی: مبانی و مفاهیم سالمندی (1394). آثار سبحان
11) درسنامه سالمندشناسی و طب سالمندی (براکلهرست): نظام سلامت و طب سالمندان: 1400
نام و کد درس: مراقبت از سالمندان در جامعه، خانه و مراکز نگهداری - 32 رشته و مقطع تحصیلی : کارشناسی ارشد- سلامت سالمندی
ترم : اول
نیمسال: اول روز و ساعت برگزاری : سه شنبه 18-16
محل برگزاری: دانشکده بهداشت
تعداد و نوع واحد ( نظری / عملی ) : 1واحد-(0.5 واحد نظری-0.5 واحد عملی) دروس پیش نیاز : مبانی سالمندشناسی کد ۱۱ بیماریها و سندرمهای شایع سالمندی کد ۱۳، تغذیه در سالمندی کد ۱۵ ارزیابی جامع و مدلهای مراقبتی سالمندان کد ۱۶ داروشناسی کاربردی در سالمندان کد ۱۹ ، ابزارهای ارزیابی جامع و پایش سلامت در سالمندان کد ۲۶ ، جنبههای حقوقی و اخلاقی در مراقبت از سالمندان کد ۲۷ ، مناسب سازی محیط برای سالمندان کد ۲۸
مدرس: دکتر نفیسه قصاب عبدالهی
نکات مهم:
* محتوای آموزشی هفته آینده در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت . انتظار میرود دانشجویان عزیز مطابق طرح درس، قبل از حضور در کلاس مطالب درسی را بدقت مطالعه نمایند و درگروه های کاری و در بحث ها مشارکت فعال داشته باشند. آمادگی قبلی منجر به یادگیری عمیق تر و مشارکت بهتر دانشجویان در کلاس خواهد گردید.
*سیاست مسئول دوره در مورد برخورد با غیبت و تاخیر دانشجو در کلاس درس : گزارش به اداره آموزش
- نحوه ارزشیابی دانشجو و بارم مربوط به هر ارزشیابی:
الف ) در طول دوره ( کوئیز ، تکالیف ، امتحان ، میان ترم) : 20 درصد
ب ) پایان دوره : امتحان کتبی 60 درصد نمره
ج) حضور موثر در کلاس :20 درصد
جلسه اول-دوم
مدل های مراقبت از سالمندان
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
آشنایی دانشجویان با انواع مدل های مراقبت از سالمندان
ریز مباحث:
آشنایی دانشجویان با ارائه مراقبت های حاد در بیمارستان
آشنایی دانشجویان با خدمات مراقبت های طولانی مدت تحت حاد در مراکز نگهداری شبانه روزی
آشنایی دانشجویان با خدمات مراقبتی مبتنی بر جامعه و در منزل ویژه سالمندان
آشنایی دانشجویان با خدمات توانبخشی در سالمندان
آشنایی دانشجویان با مراقبت در جامعه
آشنایی دانشجویان با مدل های نگهداری سالمندان در جهان
|
شناختی
|
سخنرانی مشارکتی |
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه سوم
ساختار و انواع مراکز مراقبتی |
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
آشنایی دانشجویان با ساختار و ویژگی های مراکز مراقبت های سالمندان (مراکز جامع توانبخشی، مراکز نگهداری شبانه روزی سالمندان، مراکز نگهداری روزانه، مجتمع های مسکونی ویژه سالمندان، مراقبت در منزل،
|
شناختی
|
سخنرانی مشارکتی |
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
جلسه چهارم
بخش های درمانی
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
کلینیک های طب سالمندی و بیمارستان) در ایران و جهان
آشنایی دانشجویان با بخش های درمانی ویژه سالمندان
|
شناختی |
سخنرانی مشارکتی
|
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه پنجم
مدیریت و برنامه ریزی سلامت
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
آشنایی دانشجویان با شیوه های ارزشیابی مدیریت و برنامه ریزی در مراکز مراقبتی سالمندان
آشنایی دانشجویان با مدل های برنامه ریزی سلامت سالمندان و جلب مشارکت های بین بخشی در مدیریت مراکز مراقبت از سالمندان
|
شناختی |
سخنرانی مشارکتی
|
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه ششم
انواع خدمات مراقبتی و حمایتی در ایران و جهان
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
آشنایی با شبکه خدمات مراقبتی و حمایتی رسمی و غیر رسمی (بهداشتی، درمانی و اجتماعی) ویژه سالمندان در ایران و سایر کشورها
آشنایی دانشجویان با شبکه های حمایتی ویژه سالمندان
آشنایی دانشجویان با اهمیت و جایگاه خانواده در مراقبت از سالمندان
|
شناختی |
سخنرانی مشارکتی
|
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
جلسه هفتم-هشتم
آشنایی با ستینگ های مراقبتی مختلف (کارآموزی) |
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
ریز مباحث:
بازدید دانشجویان از مراکز مختلف مراقبت نگهداری سالمندان (بیمارستان، مراکز نگهداری شیانه روزی،مراکز روزانه)
آشنایی با قسمت های مختلف مراکز، آیین نامه های داخلی، شرایط نگهداری سالمند، اقدامات و خدمات ارائه شده به سالمندان و مقایسه با مراکز مراقبتی در دنیا |
شناختی
|
سخنرانی مشارکتی- نظارت مستمر بر فعالیت عملی دانشجویان – تدوین گزارش و ارائه آن |
شرکت فعال در کلاس و مشارکت در بحث |
کلاس درس |
30/1 ساعت
|
تهیه اسلاید- استفاده از ویدیو پروژکتور و برنامه PowerPoint
-استفاده از محتواهای الکترونیکی آنلاین |
ارزیابی هفتگی، میان ترم و پایان ترم |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
منابع پیشنهادی:
The Cambridge handbook of age and aging. Cambridge University Press. Jonhson, ML, (2005).
Hiller SM and Barrow GM. (2011). Aging, the individual and society. Wadsworth.
Balloch S and Hill M. (2007). Care, community and citizenship. The policy press.
White V and Harris J. (2002). Developing good practice in community care: Partnership and participation. Jessica Kingsley Publishers.
قاسمی ق و همکاران. پرستاری سالمندی. نشر جامعه نگر. تهران1393