برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم
English فارسی

معرفی گروه بهداشت محیط

معرفی گروه:

مقدمه: رشته مهندسی بهداشت محيط يكي از دوره هاي آموزشي در نظام آموزش عالي است كه هدف آن تربيت افرادي است كه بتوانند با همكاري سایر سازمان ها و ارگان های ذیربط به منظور تأمين آب آشامیدنی( كمي و كيفي)، جمع آوری، دفع و تصفیه فاضلاب، جمع آوري، مدیریت و دفع  صحیح پسماند های شهری، صنعتی، بیمارستانی و ویژه، کنترل و مدیریت کیفیت هوا، مبارزه با حشرات و ناقلين بهسازي منابع آب، بهسازي اماكن عمومي، نظارت بر اماکن تهیه و توزیع مواد خوردنی ، آشامیدنی و بهداشتی در بالاترین کیفیت ممکن فعاليت نمایند.
ماموریت: ماموریت گروه مهندسی بهداشت محیط تربیت دانش آموختگانی با بالاترین کیفیت علمی و عملی ممکن و تولید علم از راه تحقیق، توسعه و فعالیتهای پژوهشی و نیز ارائه خدمات به جامعه، کشور و متخصصین بهداشت محیط در راستای اهداف فوق الذکر است .
چشم انداز: کسب جایگاه ممتاز ملی در شمالغرب کشور و جایگاه بین المللی در بین کشورهای منطقه در زمینه تربیت نیروی انسانی و تولید دانش تخصصی مورد نیاز جهت بهره مندی مطلوب  از محیط زیست با تاکید بر کاهش  و مدیریت مخاطرات بهداشتی و زیست محیطی

تاریخچه رشته در دانشگاه علوم پزشکی تبریز و مقاطع موجود:
در حال حاضر گروه مهندسی بهداشت محیط در سه مقطع کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد و PhD دانشجو تربیت می نماید. از نظر سابقه، پذیرش دانشجو در رشته بهداشت محیط برای اولین بار در استان از سال 1352 در آموزشگاه بهداشت محيط صورت گرفت و از مهر ماه 1366 به دوره كارداني بهداشت محيط تبديل و به دانشگاه علوم پزشكي تبريز منتقل گرديد. از سال 1374 دوره كارشناسي ناپيوسته رشته مهندسی بهداشت محيط در ادامه دوره كارداني بهداشت محيط تاسیس گردید و  هدف آن تربيت افرادي است كه بتوانند با مطالعه و بررسي و ضعيت منطقه در زمينه هاي مشخص آبرساني،‌ تصفيه آب، جمع آوري فاضلاب، تصفيه و دفع فاضلاب هاي شهري و صنعتي، جمع آوري و دفع پسماندهای شهری، صنعتی، بیمارستانی و ویژه و كنترل آلودگي هوا در رفع مشكلات منطقه ارائه طريق نموده و در طراحي سيستم‌هاي مربوطه شركت نمايند. لازم به توضیح است از سال 1387 نیز مقطع کارشناسی پیوسته تصویب گردید و از تاریخ مذکور پذیرش در مقطع کاردانی انجام نمی گیرد و پذیرش دانشجویان در مقطع کارشناسی پیوسته صورت می گیرد. در مقاطع تحصیلات تکیملی نیز گروه مهندسی بهداشت محیط دانشکده بهداشت تبریز از سال1389 اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت محیط نمودهاست. همچنینازسال 1394 با همکاری گروه بهداشت حرفه ای به منظور تربیت دانش آموختگانی با قابلیت و توانایی ارتقایHSE در صنایع و تاسیسات مختلف و بالا بردن سطح ایمنی، بهداشت و محیط زیست در منطقه و کشور اقدام به پذیرش دانشجو در رشته مدیریت HSE نموده است.
علاوه بر آن گروه مهندسی بهداشت محیط از سال 1395 به منظور تامین نیروی انسانی متخصص جهت کادر آموزشی، پژوهشی و اجرایی مورد نیاز موسسات آموزش عالی، تحقیقاتی و اجرایی کشور در زمینه های مختلف بهداشت محیط نظیر مدیریت و کنترل کیفیت منابع آب، تصفیه آب و جمع آوری، دفع و تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی، جمع آوري، مدیریت و دفع پسماند های شهری، صنعتی، بیمارستانی و ویژه و مدیریت و کنترل آلودگي هوا اقدام به پذیرش دانشجو در مقطعPhD رشته مهندسی بهداشت محیط نموده است.
کادر هیئت علمی و کارشناسان گروه: از نظر کادر هیئت علمی و کارشناسی، گروه مهندسی بهداشت محیط در حال حاضر دارای 8 نفر عضو هیئت علمی ( شامل 3 استاد، 1دانشیار، 3 استادیار و 1 مربی).
فعاليت هاي پژوهشی، اجرایی و مشاوره ای : گروه مهندسی بهداشت محیط از نظر فعاليت هاي پژوهشی، اجرایی و مشاوره ای به ویژه در قالب ارتباط با صنعت و همچنین همکاری با  سازمانهای مختلف دولتی و بخش خصوصی عمدتا بر حیطه های ذیل متمرکز میباشد:
1.     مدیریت و کنترل کیفیت منابع آب
2.     تصفیه آب
3.     جمع آوری، دفع و تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی
4.     جمع آوري، مدیریت و دفع پسماند های شهری، صنعتی، بیمارستانی و ویژه
5.     مدیریت و کنترل آلودگي هوا
6.     ارزيابي اثرات توسعه بر سلامت و محیط
7.     اپيدميولوژي محيط
8.     آلودگی خاک
9.     بهداشت اماکن  عمومی تهیه و توزیع مواد خوردنی،آشامیدنی و غیره

خدمات آزمایشگاهی: گروه مهندسی بهداشت محیط دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز با داشتن کادر مجرب و امکانات آزمایشگاهی مناسب و همچنین داری گواهینامه تایید صلاحیت آزمایشگاه معتمد از سازمان حفاظت محیط زیست برای آزمایشگاه های میکروبیولوژی و شیمی محیط خدمات آزمایشگاهی ذیل را ارایه می نماید:
1.     نمونه برداری و آنالیز آلاینده های هوا
2.     نمونه برداری و آنالیز کیفی پارامتر های مختلف فیزیکی، شیمیایی و میکروبی آب
3.     نمونه برداری و آنالیز کیفی پارامتر های مختلف فیزیکی، شیمیایی و میکروبی فاضلاب
4.     آنالیز کمی و کیفی انواع پسماند های پسماند های شهری، صنعتی، بیمارستانی و ویژه
5.     پایش آلاینده های مختلف محیطی در خاک، هوا و آب
6.    آزمايشگاه تحقیقاتی محیط گروه مهندسی بهداشت محیط که شامل :
 الف- آزمایشگاه جذب اتمی
ب- آزمایشگاه کروماتوگرافی
 
7. آزمایش ها و اندازه گیری های مربوط به هیدرولیک
  • ویرایش شده
  • توسط حسین خیری